Küçük Prens Hikayesi: Muhsin Yılmaz

“Herkesin bir yıldızı var ama kimseninki birbirine benzemiyor. Yolcular için pusula, kimileri için ufak tefek bir ışık, bilginler için çözülmesi gereken bir sorudur yıldızlar. Gelgelelim bütün yıldızlar suskundur. Yalnız sen, herkesten ayrı göreceksin onları.

Onlardan birinde ben oturuyorum, ben gülüyorum diye geceleri gökyüzüne baktığında sana bütün yıldızlar gülüyormuş gibi gelecek. Gülmeyi bilen yıldızların olacak senin. Burada ondan bahsediyorsam bu onu unutmamak için. ’’

Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prens’e bu sözleri söyleten savaş pilotu ve yazar Antoine de Saint-Exupéry, aslında kitabında kendi hikayesini anlatır. Kitapta savaş pilotu olarak yaşadığı zorlukları, sevgiyi bekleyişi ve naifliğinden de izler vardır. Gerçeğin mayası gözle nasıl görülmüyorsa, kitaptaki pilotu da hiç görmeyiz.

Gazi Muhsin Bey Apartmanı’na doğru ilerlediğim sırada, apartman isminin yegane sahibi Kore Gazisi Muhsin Yılmaz da beni penceresinde bekliyordu. Pencerenin bir kenarında Kore öteki yanında Türk bayrağı, üzerinde madalyalarının olduğu gazi ceketi ile oldukça karizmatikti Muhsin Amca.

Savaşta gösterdiği üstün başarı, aldığı onlarca madalya ve ödülden sonra görülmek, bilinmek isteyen bu güzel adam sanki yıllardır beni bekliyor gibiydi. Bir Küçük Prens hikayesini yeniden canlandırıyorduk adeta.

Onu anlatmaya çalışmam unutmak istemeyişimdendir… Ve bu gerçek anlamda bir Küçük Prens hikayesidir.

1931 Gümüşhane doğumlu Muhsin Amca, çocukluğunu ve gençliğini Gümüşhane’nin Yeşildere köyünde geçirdi. 8 çocuklu bir ailenin üyesiydi.

O dönemin önemli eğitim kurumlarından olan Köy Enstitüleri Gümüşhane’de yoktu. Gümüşhane’de 5. sınıfı bitiren çocuklar Erzurum’a gidip öğretmen olabiliyordu. Tarla, bahçe işleri, babasının işlettiği kahvehaneye destek olma gibi pek çok görev arasında eğitim alamadı.

20 yaşında askerlik için Ankara’ya gitti. Ankara’da topçu olarak görev aldı. Oradan Seferihisar’a geçerek Amerikan ve Türk subaylarıyla savaş eğitimi gördü. O dönemler Kore Savaşı vardı. Muhsin Amca eğitim aldıktan bir ay sonra 2500 askerin olduğu Eisenhower Vapuru ile Kore’ye gönderildi.

 “Hepsi Türkiye’de eğitim alan askerler. Bizden önce gidenler, sonradan gidenlere de bir şeyler öğretiyor aynı zamanda. Silah, atış, savaş alanında ne yapılır hepsi öğretiliyor.

Her milletin (Amerikan, İngiliz, Koreli) ayrı bir cephesi vardı.  Bizim diğerlerine göre küçük bir mevzimiz vardı. Cepheye de çok yakın değildi. Telsizle haberleşiyorduk. O sırada çavuştum.

Mevzinin içinde yemek pişirme yok, hep hazır yemek yenirdi. Mevzide uyuduğun yerde ölürsün. Çelik yelek vardı, bir de uyumak için bir elbise. Kolay değildi. ”

1 sene Kore Savaşı’nda uçaksavar olarak görev aldı.  Zorlu koşullarda mücadele verdi, bazı arkadaşlarını kaybetti, ölüm tehlikesi geçirdi.  

“Top mermileri havadan bizim tarafa düşüyor. Uçaklara bakmak için mevzinin önüne çıkmıştım ki bir tanesi 5m önüme düştü. Eğer patlasaydı çok zarar görecektim Savaşta mevzisini yapmasını bilen, silah kullanmasını bilen her zaman karlı çıkar. Bizim Türkler çok güzel mevzi yapardı. “

Savaştan dönünce nişanlısı ile evlendi. Bir süre köyde kaldı. Köydeki koşullar zorlaşınca ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Yıllar içinde Kore Hükümeti tarafından pek çok başarı madalyası ve belgesine layık görüldü.

“İstanbul’a 35 yaşlarında geldim. Memleketten parasız geldik. Sirkeci’de bir büfe işlettim. 1965’ten 1970’e kadar Çapa-Şehremini’de oturduk. 1970’te İmar İskan Bakanlığı dar gelirli vatandaşlara yer tahsis ediyordu. Müracaat ettim, Örnek Mahallesi’nde bir arsa çıktı. O günden beridir 50 senedir buradayım.”

Muhsin Amca şu anda Gazi Muhsin Bey Apartmanı’nda eşi ve oğlu ile birlikte yaşıyor. Her yeri Kore anılarıyla dolu, mütevazi bu evde cam kenarı ona ait. Küçük Prens’in gelmesini bekleyen pilot gibi onu dinlemek isteyen misafirlerini heyecanla bekliyor.

“Bunlar hep benim başımın ucunda durur. Uykum gelmedi mi hemen bunları okur, öyle yatarım.” dediği Kore anıları ile birlikte…

Gülmeyi bilen yıldızların olacak senin… İyi ki varsın Muhsin Amca!

You May Also Like

Öteki’nin Yanında 30 Yıl: Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu

Değişimden Korkma, Değişimle Dans Et: Çiğdem Berk

Tüm Hikayeler Gitmekle Başlar: Aliye Saygı

Cesaret Korktuğun Şeydir: Nazlı Yılmaz

1 thought on “Küçük Prens Hikayesi: Muhsin Yılmaz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir